Forum

Najciekawsze historie świata

Rynek
11 kwietnia 2013

Afera: mapa globalnego szwindlu

Wyciek z raju

Międzynarodowe śledztwo dziennikarskie doprowadziło do ujawnienia setek oszustów podatkowych i skorumpowanych polityków z całego globu.
Na podstawie The Guardian, Süddeutsche Zeitung, Le Monde
Tygodnik FORUM Tygodnik FORUM

Miliony danych na temat posiadaczy tajnych kont w rajach podatkowych zostało przechwycone i ujawnione jednocześnie przez dziennikarzy z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji i Kanady. Publicznie ogłoszono imiona i nazwiska ludzi, którzy chcieli ukryć swoją mniejszą lub większą fortunę: od prezydentów, plutokratów i milionerów po amerykańskich dentystów i greckich farmerów. To nie pierwszy w ostatnim czasie atak na tajemnicę bankową, ale najpoważniejszy: nigdy do tej pory tożsamość posiadaczy tak wielu skrytek nie trafiła w ręce prasy.

Źródło: nieznane

Afera wybuchła dzięki australijskiemu dziennikarzowi śledczemu Geraldowi Ryle, zajmującemu się tropieniem międzynarodowych afer finansowych. Mniej więcej rok temu Ryle otrzymał od pośredników zajmujących się zakładaniem firm wydmuszek ponad 260 GB danych w postaci tajnej korespondencji elektronicznej, dokumentów i zestawień.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć