Forum

Najciekawsze historie świata

Rynek
22 kwietnia 2013

Grecja: Brunatne barwy kryzysu

Hajli Hellada!

Bezrobocie urosło w Grecji do 27 proc. Na brak zajęcia nie narzeka tylko neonazistowska partia Złoty Świt, która cieszy się już 13-procentowym poparciem.
Jean-Baptiste Naudet
Le Nouvel Observateur Le Nouvel Observateur

W czerwcowych wyborach punk- rockowa kapela Pogrom straciła jednego muzyka: basista Artemios Matiopulos trafił do parlamentu. Jest jednym z 18 posłów partii Złoty Świt, o neonazistowskich ciągotkach. Ten niepokojący ruch polityczny, który wszedł do parlamentu na fali straszliwego kryzysu gospodarczego i socjalnego, kontynuuje triumfalny marsz. Wyłoniwszy się z wyborczego niebytu (0,29 proc. głosów w 2009 r.), zdobył siedem procent głosów w wyborach parlamentarnych, a teraz popiera go 12–13 proc. ankietowanych. Stał się trzecią pod względem popularności grecką partią, za konserwatywną Nową Demokracją i skrajnie lewicową Syrizą. Premier Antonis Samaras nie waha się porównywać sytuacji do Niemiec z lat 30. XX w., przed dojściem Adolfa Hitlera do władzy.

Lekarze z granicami

Po pięciu latach recesji Złoty Świt przedstawia się jako ostatnia deska ratunku. Uwodzi tym zubożałą klasę średnią, zmuszoną korzystać z coraz bardziej obleganych jadłodajni wydających bieda zupki.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć