Forum

Najciekawsze historie świata

Obyczaje
22 kwietnia 2013

To jest trendy!

Gadżet czy rewolucja?

Jakie przedmioty zmienią wkrótce nasze życie, które dobra będzie mieć wypadało, a które już jutro okażą się absolutnie niezbędne?
Na podstawie Slate.fr, Courrier International
Tygodnik FORUM Tygodnik FORUM

W centrum uwagi znalazła się maszyna, która umożliwiłaby każdemu z nas odzyskanie własności środków produkcji. A przełom ten mielibyśmy zawdzięczać… drukarce!

Mówiąc ściślej, chodzi o drukarkę trójwymiarową. Sposób jej funkcjonowania jest podobny jak w przypadku tradycyjnych urządzeń. Rysujecie sobie na komputerze (albo ściągacie z internetu) cyfrowy model przedmiotu, a potem zlecacie jego wydruk. Tyle że zamiast płaskiego obrazu na kartce papieru maszyna wykona trójwymiarowy przedmiot, nakładając na siebie cieniutkie warstwy materiału. W krótkim czasie drukarka tworzy od zera pożądany produkt.

Drukowanie drukarki

Tak wytwarza się już np. zabawki czy części zamienne do pralek. Bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia mogą „wyczarować” z niczego czekoladowe cukierki, skrzypce, części dla NASA, a nawet samochód wyścigowy. Pomysłowi inżynierowie zbudowali nawet cały dom – z wykorzystaniem ogromnej drukarki 3D. Jeszcze inni myślą o replikacji ludzkich organów. Mówiąc krótko: zakres zastosowań jest niezwykle zróżnicowany. Popularne media interesują się tym zagadnieniem od niedawna, ale sama technologia (wytwarzanie addytywne, szybkie prototypowanie) została opracowana przez Emmanuela Sachsa z MIT już ponad 20 lat temu. Pierwszą drukarkę 3D opatentowano w 1993 r.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć