Forum

Najciekawsze historie świata

Rynek
22 kwietnia 2013

Cywilizacja: wolność na fali

Utopia nie tonie

Kalifornijski miliarder Peter Thiel, współtwórca PayPalu i Facebooka, widzi przyszłość ludzkości w pływających miastach-państwach, oazach nieskrępowanej wolności.
Na podstawie Details, Courrier International
Tygodnik FORUM Tygodnik FORUM

Kiedy Peter Thiel wychodzi pobiegać – zwykle rankiem, gdy mgła opada nad zatokę San Francisco – często kieruje się ku miejscu, które poeta Lawrence Ferlinghetti opisywał jako „koniec ziemi i ziemię początku”. Na nabrzeże, malowniczą promenadę, ciągnącą się od Crissy Field do mostu Golden Gate. To miejsce ma dla Petera Thiela wartość symboliczną: jest ostateczną granicą, gdzie zakończył się podbój Zachodu. Ale to również tu, o ile Thiel trafnie typuje, ma się zacząć nowy podbój – najzuchwalszy ze wszystkich.

Thiel spędza mnóstwo czasu na rozmyślaniach o nowych horyzontach. Nie tylko tych finansowych. Jego obsesja przekraczania granic sięga daleko poza wykresy i arkusze kalkulacyjne, a nawet poza obszar nowych technologii. – Społeczeństwo znajduje się na rozdrożu: albo znajdziemy sposób, aby przesunąć nasze granice, albo sami będziemy musieli poddać się brutalnym zmianom. Jak będzie wyglądać świat za 20 lat? Co możemy albo powinniśmy zrobić, żeby uczynić go lepszym? – zastanawia się. – To niezmiernie fascynująca kwestia.

Przyszły lepszy świat

Mimo wielu innowacji wprowadzonych w ciągu ostatniego ćwierćwiecza, z których część pozwoliła mu się bardzo wzbogacić, Thiel nie jest wcale pod wrażeniem dokonań technologicznych, politycznych, społecznych i gospodarczych. Lubi powtarzać, że ostatnim amerykańskim producentem samochodów, który odniósł sukces, była firma Jeep, założona w 1941 r.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć