Forum

Najciekawsze historie świata

Nauka
22 kwietnia 2013

Technika: w oku kamery

Wypaczenia patrzenia

Prawie wszystkie nasze poczynania są już monitorowane. Ludzie nie dają rady kontrolować zbieranego materiału, podejrzane zachowania mają więc rozpoznawać specjalne programy komputerowe.
Christoph Behrens
Süddeutsche Zeitung Süddeutsche Zeitung

Obroty amerykańskiej firmy BRS Labs w ciągu ostatniego roku wzrosły dziesięciokrotnie, do 200 mln dolarów. To niezwykle dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo otworzyło nowe biura – w Houston, Sao Paulo i Londynie. Technologia przezeń oferowana jest już stosowana w San Francisco i eksportowana do Dubaju.

Źródłem sukcesu BRS – to skrót od Behavioral Recognition Systems, czyli „systemy rozpoznawania zachowań” – jest monitoringowe oprogramowanie o nazwie AiSight. Rewolucjonizuje ono właśnie na całym świecie systemy monitoringu lotnisk i dworców, sprawiając, że kamery mądrzeją. Wyposażone w ten program uczą się rozpoznawania wyróżniających się zachowań. Obojętne, czy ktoś postawi walizkę, czy wysiądzie z auta tam, gdzie nie powinien, albo przejdzie przez ogrodzenie – komputer natychmiast wszczyna alarm. Człowiek nie jest już potrzebny do oceny zarejestrowanych przez kamerę zachowań innych ludzi – oto spełnienie marzenia wszystkich instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć