Forum

Najciekawsze historie świata

Polityka
22 kwietnia 2013

Środowisko: polegli za naturę

Ekolog, gatunek ginący

Co tydzień na świecie zostaje zamordowanych dwóch obrońców środowiska. Tłem tych zbrodni są konflikty o kontrolę nad zasobami naturalnymi.
Fred Pearce
Courrier International Courrier International

Gdzie podziewa się Sombath Somphone? Odkąd ten obrońca środowiska, jeden z najsłynniejszych aktywistów ekologicznych w Azji Południowo-Wschodniej, 15 grudnia ub.r. został zgarnięty na ulicy w Wientianie, jego los z każdym dniem budzi coraz większy niepokój. Sprawa zainteresowała amerykański Departament Stanu, jak również całą rzeszę organizacji pozarządowych na całym świecie. Władze Laosu nie przedstawiły żadnych wyjaśnień, co się właściwie stało, gdy wracający z pracy do domu Sombath został aresztowany na policyjnym punkcie kontrolnym w stolicy kraju. Przypomina to coraz bardziej porwanie zlecone przez władze państwowe. Może się za tym kryć nawet coś jeszcze gorszego, jeśli wziąć pod uwagę opublikowane niedawno statystyki dotyczące liczby zabójstw działaczy ekologicznych, zleconych przez rządy.

Gdy aktywiści angażują się w ochronę środowiska naturalnego i ludzi, którzy żyją z jego zasobów, rzadko myślą o zagrożeniach, na które sami się narażają.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć