Forum

Najciekawsze historie świata

Profile
25 kwietnia 2013

Premier Albionu?

Borys Szalony

„Głosuj na mnie, a twoja żona będzie miała większy biust”. Boris Johnson, burmistrz Londynu, wierzy, że ten slogan pomoże mu zostać premierem Wielkiej Brytanii.
Na podstawie Le Monde
Tygodnik FORUM Tygodnik FORUM

Jako burmistrz nie dokonał niczego wyjątkowego, ale jest w stanie wmówić ludziom, że sukces igrzysk olimpijskich czy potęga londyńskiego City to wszystko jego zasługa. W trakcie ich pierwszej wyborczej potyczki w 2008 r. bardzo poważny Ken Livingstone wygłaszał długie i nudne przemówienia o transporcie i mieszkalnictwie. Boris natomiast trafiał w sedno: Głosuj na mnie, na konserwatystę, a twoja żona będzie mieć większy biust! Był wówczas tylko szeregowym posłem, ale miał już status gwiazdy pop.

Odgrywanie wesołka pasuje do jego charakteru, ale jest to też oczywiście jego strategia, sprytnie obmyślona metoda. Jak wdrapać się na szczyty władzy w czasach kryzysu zaufania do polityki? Przede wszystkim starając się odróżnić od sztampowego polityka. W przeciwieństwie do Beppe Grilla – włoskiego komika, który przekształcił się w antysystemowego polityka – Boris jest wyrazicielem konwencjonalnych poglądów i zgrywa idiotę, by zaspokoić swoje ambicje.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć