Forum

Najciekawsze historie świata

Obyczaje
25 kwietnia 2013

Bitwa o twarz Saudyjki

Dramat pod milionami zasłon

Aby pojechać na konferencję naukową, doświadczona lekarka potrzebuje zgody od mężczyzny. A ponieważ jest rozwiedziona, zezwolenie wydaje na piśmie jej dorosły syn. Witajcie w Arabii Saudyjskiej – tu rewolucji Jeszcze długo nie będzie.
Na podstawie El País, The Daily Telegraph
Tygodnik FORUM Tygodnik FORUM

Gdy w 2009 roku Olivia Arthur, młoda obiecująca fotografka słynnej agencji Magnum, pojechała do Dżiddy w Arabii Saudyjskiej, by poprowadzić kurs fotograficzny dla miejscowych studentek, a przy okazji zebrać nieco materiału, nie przypuszczała, jak wielkie będzie to wyzwanie. – Ludzie na ulicy krzyczeli na mnie, gdy chciałam zrobić im zdjęcie i bardzo się denerwowali. Kiedy pierwszy raz wyciągnęła aparat podczas warsztatów, chcąc zrobić zdjęcie studentkom, wzbudziła popłoch. Z czasem, gdy się bardziej zaprzyjaźniły, a pierwsze lody zostały przełamane, dostała zgodę na fotografowanie dziewcząt w prywatnym otoczeniu, bez nieodzownych na ulicy abaj, hidżabów, nikabów czy burek.

Szybko się okazało, że młode Saudyjki niewiele różnią się od swoich rówieśniczek na Zachodzie. Są równie ambitne, chętne do zabawy i nauki. Żyją jednak w ciągłym strachu przed naruszeniem restrykcyjnych zasad obowiązujących w monarchii.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć