Forum

Najciekawsze historie świata

Varia
25 kwietnia 2013

Koniec geniuszy

Kolego, odpuść sobie

Nie będzie już przełomów ani sensacyjnych odkryć na miarę Einsteina. Powód? Świat został zbyt dokładnie zbadany, a po wielkich myślach zostały tylko myślątka.
Marco Evers
Der Spiegel Der Spiegel

Jak wiadomo, kiedyś wszystko było lepsze. Kiedyś trafiali się na przykład wybrańcy obdarowani przez bogów wyjątkowym umysłem. Obdarzeni szczególnym talentem, mogli mieć nadzieję, że zdołają ruszyć świat z posad samą mocą myśli. Kimś takim był Galileusz, Newton, Darwin czy Einstein. Wszyscy oni widzieli jasno to, czego ich koledzy nie byli w stanie pojąć nawet w ogólnych zarysach. Przyczynili się do powstania lub zrewolucjonizowania całych dziedzin nauki, a nad tym, co po sobie pozostawili, głowią się do dziś całe rzesze naukowców.

Mądrala po godzinach

W piśmie „Nature” pewien psycholog stawia teraz wszystkim tym zapalonym pracownikom laboratoriów, akceleratorów cząstek i think tanków otrzeźwiającą prognozę. Współcześni badacze może i są mądrzy i twórczy, nie oszczędzają ani siebie, ani innych i trwonią miliardy na sprzęt do swoich eksperymentów, ale gwiazda żadnego z nich nie zabłyśnie choćby w przybliżeniu tak jasno jak gwiazda Kopernika, Skłodowskiej-Curie czy Pasteura.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć