Forum

Najciekawsze historie świata

Ludzie
23 maja 2013

Nieznana pani kanclerz

Ile NRD jest w Angeli

„Pierwsze życie Angeli M.” to historia pierwszych 35 lat w życiu pani kanclerz. Lat, o których na zachodzie Niemiec niewiele było wiadomo. „O wielu rzeczach nie mówiłam, bo nikt nie pytał” – tak Merkel przecina spekulacje na swój temat.
Der Spiegel
Tygodnik FORUM Tygodnik FORUM

Wszyscy biografowie Angeli Merkel powtarzają to samo pytanie: jak to możliwe, że kobieta, która jeszcze latem 1989 r. o zjednoczeniu Niemiec mówiła „to absurd”, która po obaleniu muru włączyła się do ugrupowania Demokratyczny Przełom i snuła wizje demokratycznego socjalizmu w NRD – 13 miesięcy później objęła stanowisko ministra ds. rodziny w rządzie Helmuta Kohla, „kanclerza zjednoczenia?”. I kolejne pytanie – ile z NRD zostało w charakterze, umysłowości „najpotężniejszej kobiety Europy”? Jak to możliwe, że córka pastora należała do enerdowskiej młodzieżówki komunistycznej FDJ, gdzie pełniła funkcję sekretarza do spraw propagandy?

O książce dwóch dziennikarzy koncernu medialnego Axel Springer Verlag, historyka Ralfa Georga Reutha (tabloid „Bild”) i Gűnthera Lachmanna („Die Welt”) „Das erste Leben der Angela M.” (Pierwsze życie Angeli M.) głośno było jeszcze przed jej ukazaniem się na rynku. Autorzy zapowiadali ujawnienie nieznanych dotychczas szczegółów z dzieciństwa i młodości pani kanclerz. Zapowiadało się sensacyjnie. Autorzy dotarli do starych materiałów znajdujących się po części w rękach prywatnych oraz do świadków, „którzy do tej pory milczeli”. Teza autorów: młoda Angela była lojalną obywatelką NRD, nawet komunistką – jakkolwiek zwolenniczką reform.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć