Forum

Najciekawsze historie świata

Ludzie
23 maja 2013

Psia opera mydlana

Przywódca stada

Najsławniejszy w świecie treser złych psów, Cesar Millan, udziela porad za 80 tysięcy dolarów. Na czym polega tajemnica jego sukcesu?
Michaela Haas
Süddeutsche Zeitung Süddeutsche Zeitung

To u niego szkolą swoje psy Gwyneth Paltrow i Mark Zuckerberg. Meksykanin, który kiedyś jako nielegalny imigrant przedostał się przez mur graniczny do Kalifornii, od lat prowadzi własny program telewizyjny w National Geographic (kiedyś pod tytułem „Zaklinacz psów”, a obecnie „Przywódca stada”), napisał liczne bestselery, zajęty jest swoimi cieszącymi się popularnością pokazami „Zaufaj instynktowi”, odbywającymi się na stadionach w całej Ameryce. Jego programy telewizyjne ogląda 11 mln widzów.

Kto chce skorzystać z porad Cesara Millana, musi się liczyć z tym, że jego metody nie przypominają stereotypowej „tresury”. Pies nie uczy się poleceń: Siad!, Na miejsce!, Do nogi! Millan zaczyna od neuroz właściciela zwierzęcia. – Wielu moich klientów ma tytuł doktorski lub kieruje tysiącami pracowników, ale nie daje sobie rady ze swoim chihuahua. Na przykład Oprah jest dobrą szefową, jednak w domu to jej cocker spaniel jest samcem alfa – wyjaśnia treser. Szkoleniowiec psów najsławniejszej na świecie gwieździe telewizyjnych talk-show udowadnia, że brak jej pewności siebie. Millan głosi, że ludzie powszechnie „uczłowieczają” psy, które w efekcie nie traktują swoich przewodników poważnie: Połowa psów w Ameryce uważa, że mają na imię „Nie”!

Millan jest genialnym showmanem.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć