Forum

Najciekawsze historie świata

Reportaż
23 maja 2013

Pop islam tv

Pobożne i drapieżne

Zamiast muzułmańskiej chusty opięte bluzeczki, jaskrawy makijaż plus feministyczne przesłanie. Tak robi się religijną telewizję w Turcji.
Jenna Krajeski
Slate Slate

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam Ece, Ceylan, Aylin i Ebru, nie mogłam uwierzyć własnym oczom. Program „Building Bridges” nadaje anglojęzyczna turecka telewizja. Jego prezenterki wyglądają nieprawdopodobnie. W większości to stuprocentowe blondynki, oprócz ciemnej brunetki Ece. Neonowa szminka nadaje ich ustom czwarty wymiar. Na spotkania przychodzą w satynowych żakietach i t-shirtach z rozciągniętymi na piersiach nazwami marek. W TV prowadzą rozmowy na mało seksowne tematy: dialog między religiami, kobiety w islamie, turecka potęga – ale nadrabiają to strojem. Deklarują, że są pobożnymi muzułmankami, wręcz konserwatystkami.

Ich goście w TV rozmawiają często z nimi za pośrednictwem Skype, dlatego czasem tuż po połączeniu niektórzy z nich uznają, że padli ofiarą dowcipnisiów: To ma być religijny program, z tak ubranymi paniami?!

Ale program jest jak najbardziej serio. Prowadzące rzucają widzom i uczestnikom wyzwanie: udowodnijcie, że tylko z powodu naszego wyglądu nie jesteśmy aktywistkami, komentatorkami politycznymi, muzułmankami.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć