Forum

Najciekawsze historie świata

Legenda
6 czerwca 2013

Ekscentryczny geniusz

Dziwactwo najwyższej próby

Historia genialnego fizyka Richarda Feynmana potwierdza, że istnieje życie po życiu.
Christopher Riley

W dzisiejszych czasach niepoważnych rozrywek i nadszarpniętej zdolności koncentracji nie zawsze ci, którzy stają się sławni, należą do najbystrzejszych. W końcu jednym z największych przebojów na YouTube jest film z buldogiem francuskim, który nie potrafi przewrócić się z pleców na brzuch. Jednak popularność zdobywa też animowany filmik z podłożonym głosem zmarłego fizyka teoretycznego, stworzony na podstawie dokumentu zrealizowanego dla BBC jeszcze we wczesnych latach 80. Można usłyszeć, jak nagrodzony Noblem profesor Richard Feynman wychwala naukowy fenomen zwykłego kwiatu.

Jak mówi, piękno tkwi nie tylko w wyglądzie kwiatu, ale też w mechanizmach jego funkcjonowania. To fascynujące, jak wyewoluowały właściwe kolory, by przyciągały owady, które go zapylą. Te spostrzeżenia rodzą dalsze pytania dotyczące samych owadów i postrzegania przez nie świata.

Nauka tylko powiększa podziw, jaki czujemy, parząc na kwiat – mówi na zakończenie. Wywiad ten, nagrany przez Christophera Sykesa z BBC w 1981 r. do programu „Horyzont”, okazał się przebojem. Widzów oczarował profesor gawędzący o filozofii nauki.

Urodzony obrazoburca

Dzięki internetowi niezwykłe talenty Richarda Feynmana – nie tylko znakomitego fizyka, ale i porywającego popularyzatora nauki – są teraz odkrywane przez nową publiczność.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć