Forum

Najciekawsze historie świata

Historia
6 czerwca 2013

Ostatnie dni III Rzeszy

Operacja kapitulacja

W średniowiecznym zamku połączone oddziały US Army i Wehrmachtu przy wsparciu dwóch francuskich premierów walczą z Waffen SS. To nie film, to prawdziwa historia.
World War II Magazine
Tygodnik FORUM Tygodnik FORUM

Początek maja 1945 r., III Rzesza rozsypuje się w proch pod naporem wojsk aliantów. Adolf Hitler nie żyje już od kilku dni. Wojska zachodnich aliantów niemal bez oporu wkraczają do Austrii i Bawarii, gdzie bronią się jeszcze jednostki Waffen SS. Żołnierze Wehrmachtu stracili zapał do oddania życia za III Rzeszę i koncentrują się głównie na tym, aby poddać się zachodnim aliantom, a nie Sowietom.

Żołnierze Kompanii B z 23 Batalionu Czołgów 12 Dywizji Pancernej byli w czołówce południowego uderzenia wojsk amerykańskich, ale od ponad miesiąca nie odnotowali poważniejszych starć. Wyruszyli z Alzacji, zajęli Norymbergę, a później błyskawicznie przejechali całą Bawarię. Do zajęcia Monachium – gdzie zaczęła się kariera polityczna Hitlera i jego partii – wystarczyło kilkudziesięciu zwiadowców w dżipach. Dowódca Kompanii B 27-letni porucznik John C. Lee junior czekał tylko na rozkaz powrotu do domu.

4 maja rano, po przekroczeniu granicznej rzeki Inn i szybkim złamaniu oporu garnizonu w miasteczku Kufstein, Lee znalazł się w Austrii. Stojąc w malowniczej alpejskiej dolinie, zastanawiał się, czy w ojczyźnie Führera faszyści równie szybko złożą broń. Miał pod sobą ponad stu ludzi obsługujących czołgi M4 Sherman i pojazdy opancerzone. Liczył, że uda mu się uniknąć dalszych starć i narażania swoich podwładnych.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć