Forum

Najciekawsze historie świata

Kompas
6 czerwca 2013

Co z tym Stambułem?

Miałeś chamie złoty róg

560 lat temu muzułmanie zajęli Konstantynopol. A dziś ważą się losy Stambułu, zbuntowanego wobec coraz mniej umiarkowanych islamistów.
Courrier International
Tygodnik FORUM Tygodnik FORUM

Jak okiem sięgnąć ciągnie się pagórkowata równina. Od północy ta pusta przestrzeń kończy się wydmami opadającymi do Morza Czarnego. Na południu, wzdłuż Morza Marmara, pośród pospiesznie wzniesionych baraków wyrastają już eleganckie wysokościowce, zapewniające „panoramiczne widoki”. Silivri to dalekie przedmieście Stambułu. Jeśli trafia na pierwsze strony gazet, to głównie dlatego, że mieści się tam więzienie o podwyższonym rygorze, największe w kraju – z salami sądowymi, przez które przewijają się wysocy rangą oficerowie oskarżeni o spiskowanie przeciw islamistycznemu rządowi albo zwolennicy sprawy kurdyjskiej sądzeni za terroryzm. Ale – jeśli Allah pozwoli – już za dziesięć lat w miejscu pól, na których dziś pasą się owce, będą pływać supertankowce.

Wpuszczeni w kanał

„Kanal Istanbul” – droga wodna o szerokości 150 metrów i głębokości 40 metrów, długa na 50 km, ma zdublować cieśninę Bosfor. Wokół miałyby wyrosnąć dzielnice przemysłowe i handlowe. Jak również „ekologiczne” osiedla, takie jak Yeni Istanbul (Nowy Stambuł), z weneckimi kanałami, mającymi utrafiać w gusta tureckiej klasy średniej. Będzie to jedna z trzech sztandarowych inwestycji w metropolii obok trzeciego lotniska i trzeciego mostu na Bosforze. Spośród wszystkich wysuwanych projektów ten jest najbardziej wizjonerski.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć