Forum

Najciekawsze historie świata

Ludzie
20 czerwca 2013

Big Brother 2013

Yes, we scan!

Dlaczego niektórzy Amerykanie zdradzają Amerykę? Bo są przekonani, że wcześniej zdradził ją Obama. Dlatego ujawniają światu tajemnice kompromitujące prezydenta. Czynią to bez względu na cenę, jaką przyjdzie im za to zapłacić. Bohaterstwo czy szaleństwo?
The Guardian

Są dzisiaj trzy miejsca na Ziemi charakterystyczne dla tej historii. Pierwsze – to sala sądu wojskowego w Forcie Mead w Baltimore, gdzie właśnie toczy się rozprawa przeciwko 25-letniemu kapralowi Bradleyowi Manningowi. Za zdradę tajemnicy wojskowej grozi mu dożywocie. To on przekazał WikiLeaks tysiące tajnych depesz dyplomatycznych z ambasad USA – a także film wideo z pokładu wojskowego śmigłowca, ukazujący, jak jego załoga rozstrzeliwuje z powietrza grupę nieuzbrojonych irackich cywilów, w tym dwoje dzieci. „Nie wierzę już w proste przeciwstawienie: dobrzy i źli” – pisał Manning. Ten chłopak, wychowany w kulturze filmów o Dzikim Zachodzie, gdzie samotny bohater broni pokrzywdzonych i rzuca wyzwanie złu, przestał wierzyć, że służy po słusznej stronie.

Drugie miejsce – to pokój w hotelu w Hongkongu, gdzie 29-letni współpracownik służb specjalnych USA, Ed Snowden, dostarczył dziennikarzom dowody, że rząd Stanów Zjednoczonych prowadzi inwigilację internetu na niewyobrażalną skalę. Po tym, jak to zrobił, zniknął bez śladu. Może się ukrył, może porwał go obcy wywiad (Chiny?), może został zabity? Nie wiadomo, ale faktem jest, że dla CIA Snowden jest w tej chwili największym i najbardziej poszukiwanym wrogiem USA.

Trzecie miejsce – to mała klitka w Ambasadzie Ekwadoru w Londynie, gdzie od roku ukrywa się 42-letni Julian Assange, twórca WikiLeaks, witryny internetowej publikującej tajne informacje o działaniach USA na arenie międzynarodowej (m.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć