Forum

Najciekawsze historie świata

Performance
4 lipca 2013

Mistrzowski kamuflaż

Autor? Znika

Liu Bolin, gwiazdor wśród chińskich artystów, najbardziej znany jest z tego, że potrafi pozostać zupełnie niezauważony. To dopiero sztuka!
Anne-Françoise Hivert , Le Nouvel Observateur
Tygodnik FORUM Tygodnik FORUM

Najpierw, stojąc, a potem siedząc z miarką w ręku przed reprodukcją płótna Eugene’a Delacroix, doszedł do wniosku, że nie da się uniknąć komicznego efektu. Jakkolwiek by patrzeć, wychodzi na to, że w trakcie kolejnego performance’u jego głowa znajdzie się dokładnie między nagimi piersiami „Wolności wiodącej lud na barykady”, w centralnej części tego słynnego obrazu. Taka pozycja najwyraźniej sprawia mu dużą frajdę. Liu Bolin śmieje się na cały głos. Wstaje i sprawdza coś w komputerze, zerkając od czasu do czasu na czterech asystentów, którzy właśnie kończą malować detale na jego wojskowym stroju. Zanim ten zawadiaka wejdzie w ramy obrazu Delacroix, musi najpierw zniknąć w kiosku z gazetami zbudowanym specjalnie na tę okazję w brukselskiej siedzibie Galerie Paris-Beijing.

Już od ośmiu lat ten chiński artysta powiela niemalże ten sam obraz: wizerunek nieruchomego mężczyzny, który zlewa się z tłem, ginie w otaczającym go krajobrazie.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć