Forum

Najciekawsze historie świata

Horror
4 lipca 2013

Co nam daje strach?

Ząb, zupa, zombie

W świecie AIDS, globalnego terroryzmu i świńskiej grypy przetrwają tylko ci, którzy są gotowi na inwazję żywych trupów – naucza Max Brooks. I świetnie na tym zarabia.
The Guardian
Tygodnik FORUM Tygodnik FORUM

Jako syn Mela Brooksa (reżysera filmów „Płonące siodła”, „Faceci w rajtuzach”) i aktorki Anne Bancroft, Max ma nieco skrzywione spojrzenie na życie. Doszedł do wniosku, że istnieją dla niego właściwie tylko dwie ścieżki kariery: może być komikiem (jak ojciec) albo ekspertem od zombie. Dziesięć lat temu dokonał wyboru, który nie przypadłby do gustu żadnym rodzicom i wbrew oczekiwaniom wszystkich krewnych, decyzja okazała się słuszna. W 2003 r. wydał książkę „Zombie survival”, która wkrótce rozeszła się w milionowym nakładzie. Później napisał „Wojnę zombie”, na podstawie której powstał właśnie hollywoodzki film „World War Z” w reżyserii Marca Forstera z Bradem Pittem w roli głównej (polska premiera – 5 lipca br.). – Ludzie pytają mnie: „Max, czy twoje książki to metafora paranoi, która ogarnęła nasz kraj?”. Nie. Nie jestem taki mądry. Po prostu szczerze boję się zombie.

A gdyby tak?

Decyzja hollywoodzkich producentów, by nakręcić film na podstawie „Wojny zombie”, mogła być zaskakująca dla wszystkich krytyków, którzy znają pierwowzór. Książka Brooksa to niegłupie i realistyczne rozważania na temat tego, jak współczesny świat zareagowałby na zewnętrzne egzystencjalne zagrożenie. Składa się z serii wywiadów przeprowadzonych dziesięć lat po opanowaniu epidemii zombie.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć