Forum

Najciekawsze historie świata

Ludzie
18 lipca 2013

Księżniczka Googoosha

Googoosha rusza na front

Kobieta na czele muzułmańskiego Uzbekistanu? A czemu nie? Jeśli jest się córką prezydenta satrapy, wszystko jest możliwe.
The New Times

A w Taszkencie huczy od plotek – z oficjalnego wykazu ambasadorów Uzbekistanu, znajdującego się na stronie internetowej MSZ, zniknęło nazwisko przedstawiciela kraju przy misji ONZ w Genewie. To stanowisko – oprócz wielu innych – piastuje Gulnara Karimowa. Genewska placówka zapewnia, że Gulnara nadal stoi na jej czele, ale znawcy porządków na dworze tej środkowoazjatyckiej satrapii są przekonani, że walka o schedę po Karimowie się zaostrzyła. – Gulnara to dziecko swoich czasów, swojego kraju i swojego ojca – mówi Aleksiej Małaszenko z moskiewskiego Centrum Carnegie. – To, co otrzymała i otrzymuje w życiu, zawdzięcza przede wszystkim temu, że jest córką prezydenta.

Od 1995 r. Gulnara robiła karierę w dyplomacji. Pracowała na różnych stanowiskach w MSZ Uzbekistanu, potem za granicą: w Moskwie, w ONZ w Nowym Jorku i Genewie. W styczniu 2010 r. została ambasadorem w Hiszpanii (zakończyła misję w lipcu 2012 r.). W kwietniu 2005 r. stanęła na czele Centrum Badań Politycznych, pierwszego uzbeckiego think tanku. Jednocześnie już na początku XXI w. miała ugruntowaną pozycję jako bizneswoman.

Świat dowiedział się o „uzbeckiej księżniczce” w 2001 r. Gulnara po dziesięciu latach małżeństwa rozwodziła się z mężem, amerykańskim obywatelem Mansurem Maqsudim, pochodzącym z Afganistanu Uzbekiem.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć