Forum

Najciekawsze historie świata

Reportaż
1 sierpnia 2013

Jordania - tron na piasku

Ali Baba i jego reformy

Gdy król Abdullah II w 1999 r. objął władzę w Jordanii, z zapałem zabrał się za zmienianie państwa. Z zapału zostało niewiele, a jeśli udało się wprowadzić jakieś zmiany, to tylko „tylnymi drzwiami”.
The Atlantic
Tygodnik FORUM Tygodnik FORUM

Król Abdullah II, czwarty haszymidzki monarcha Jordanii, podjeżdża do lądowiska helikopterów nieopodal jego pałacu Al-Hummar w zachodniej części Ammanu. Wysiada z opancerzonego mercedesa, by zasiąść za sterami śmigłowca Blackhawk. Po chwili maszyna odrywa się od ziemi i bierze kurs na położone ponad 100 km na południe miasto Karak. Monarcha ma się tam spotkać z przywódcami największych jordańskich klanów, z których rekrutuje się polityczna i wojskowa elita kraju. Temat spotkania: demokratyzacja systemu politycznego.

Król chce, by w jego państwie powstały partie polityczne z prawdziwego zdarzenia, będące nie tylko maszynkami do załatwiania prywatnych interesów poszczególnych plemion. A także by Palestyńczycy (stanowiący ponad połowę niespełna sześciomilionowej ludności kraju) mieli więcej przedstawicieli w parlamencie. Ludność palestyńska wywodzi się na ogół z Zachodniego Brzegu Jordanu, przywódcy plemienni, z którymi spotyka się Abdullah, ze Wschodniego Brzegu. Od kiedy prawie 100 lat temu dynastia Haszymidów wyemigrowała z Mekki i przybyła do ówczesnej Transjordanii, opierała swoją władzę na klanach zamieszkujących ziemię na wschód od rzeki Jordan. Relacja ta ma charakter chłodnej handlowej transakcji: my utrzymujemy was przy władzy w Jordanii, a wy stoicie na straży naszych przywilejów i ograniczacie wpływy Palestyńczyków.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć