Forum

Najciekawsze historie świata

Technologie
1 sierpnia 2013

Dostęp zapamiętany

Hasło? Weź pigułkę

Bankomat, domofon, komputer, wirtualne konta w bankach i sklepach... Musimy wymyślić tyle kombinacji liter i cyfr kodów dostępu i tak się nam one potem mylą, że czas najwyższy przejść na inny system.
The Smithsonian
Tygodnik FORUM Tygodnik FORUM

Ludzie z branży zabezpieczania danych przyznają, że hasła dawno już powinny podzielić los dostępu do internetu przez modem telefoniczny. Jasne, kiedyś, gdy potrzebowaliśmy ich tylko po to, by dostać się do dwóch czy trzech stron, a hakerzy nie byli aż tak diaboliczni, mogliśmy sobie pozwolić na używanie wszędzie tego samego „123456”, nie martwiąc się, że kogoś na drugim końcu świata od opróżnienia naszych kont bankowych może dzielić jedno kliknięcie.

Ach, czasy słodkiej niewinności. Dziś mamy przeciętnie 24 różne konta online, do których stosujemy co najmniej sześć różnych haseł. Potrzebujemy ich też do tabletów i smartfonów. Jeśli posłuchaliśmy guru od zabezpieczeń – czego większość nie robi – to porzuciliśmy już zapadające w pamięć, staroświeckie hasła na rzecz dziwacznych, długich kombinacji cyfr, liter – wielkich i małych – i symboli, których przypomnienie sobie jest nie lada wyzwaniem.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć