Forum

Najciekawsze historie świata

Historia
13 sierpnia 2013

Kariera Napoleona Dyzmy

Cesarz wszystkich parweniuszy

Bonaparte do dziś pozostaje wzorem dla późniejszych dyktatorów i populistów. Od niego zaczęła się epoka nowoczesnej polityki.
Jan Fleischhauer
Der Spiegel Der Spiegel

Naprzeciw siebie stanęło 400 tys. żołnierzy. Po jednej stronie – pułki francuskiej armii rewolucyjnej (a w niej także Polacy, Sasi, Holendrzy, Włosi), które wiernie towarzyszyły swemu dowódcy podczas wszystkich podbojów. Naprzeciw nich – oddziały aliantów: Rosjanie, Prusacy, Austriacy, Szwedzi. Bitwa narodów pod Lipskiem zaczęła się 16 października 1813 r. przed dziewiątą rano od kanonady z ponad tysiąca luf armatnich. Czwartego dnia boju Francuzi ruszyli do odwrotu i salwowali się ucieczką za Ren z pozostałościami ich dumnej armii. Ta jedna z największych batalii w dziejach świata przypieczętowała upadek człowieka, przed którym drżała cała Europa.

Napoleon Bonaparte przez ponad dziesięciolecie decydował o jej losach. Miały jeszcze minąć dwa lata, zanim został ostatecznie pokonany w pobliżu belgijskiej wioski Waterloo, a Europa pozbyła się uzurpatora, wysyłając go na nieprzyjazną atlantycką wyspę. Ale to na polach pod Lipskiem załamała się jego potęga.

Samotny gracz

Wraz z Napoleonem zaczyna się nowoczesne zarządzanie państwem, a także wojna o charakterze totalnym. Korsykanin to ojciec chrzestny współczesnego prawa rozwodowego, dzięki któremu małżonkowie mogą się rozstać za obopólnym porozumieniem; ojciec kodeksu cywilnego, ale także nacjonalizmu, który przysporzył potem Europie tylu zgryzot. Można powiedzieć, że Napoleon zapoczątkował epokę współczesnej polityki.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć