Forum

Najciekawsze historie świata

Profile
29 sierpnia 2013

Gubernator przed sądem

Wielki upadek zawodnika wagi ciężkiej

W Chinach wytoczono proces przeciwko skorumpowanemu politykowi, ale wcale nie dlatego, że był on skorumpowany. Taki paradoks.
The Guardian
Tygodnik FORUM Tygodnik FORUM

Przed sądem stanął Bo Xilai, 64-letni gubernator w mieście Chongqing, uważany za wschodzącą gwiazdę chińskiej polityki. Wkrótce miał znaleźć się w ścisłym gronie biura politycznego KP Chin. Jego proces (zakończony 26 sierpnia) był największym tego typu wydarzeniem od czasu, gdy po śmierci Mao Zedonga postawiono przed sądem tzw. bandę czworga. W wielkich procesach politycznych w Chinach nie tyle chodzi o sprawiedliwość, ile o przekazanie opinii publicznej, jaki obecnie obowiązuje trend.

Chociaż eksperci uważają, że werdykt został wydany, nim jeszcze zaczęła się rozprawa, to sprawa budzi w Chinach olbrzymie emocje. Były dygnitarz został uznany winnym m.in. korupcji (przyjął 3,5 mln dol. łapówki). Jak na chińskie warunki, kwota jest śmieszna. W końcu ubiegłego roku „The New York Times” oszacował majątek byłego premiera Wen Jiabao i jego rodziny na 2,7 mld dol. Na czym można się dorobić takiej fortuny, będąc działaczem partyjnym w bądź co bądź komunistycznych Chinach?

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć