Forum

Najciekawsze historie świata

Kompas
29 sierpnia 2013

Ostatnia kolonia w Europie

Dymy nad Małpią Skałą

Kto ma prawo do kamiennego urwiska o strategicznym znaczeniu? Rządy w Londynie i Madrycie gotowe są w sprawie Gibraltaru iść na wojnę.
El País

Komu bardziej się należy dane terytorium i co o tym powinno przesądzać? Jeśli ktoś nad nim panował przez 500 lat, ale w średniowieczu, a inni byli tam obecni przez ostatnie trzy stulecia, to kto ma większe prawa? Czy jeśli ktoś stworzył tam cywilizację, zbudował miasta, uniwersytety, a potem po wojnach przesunięto granice i stracił te ziemie, to może domagać się ich zwrotu? Jak to było z Gibraltarem?

Tylko 32 kilometry dzielą go od pustynnych piasków Czarnego Lądu. Ten niewielki dystans w 711 r. pokonali Maurowie pod wodzą króla Tarika. Podczas ośmioletniej kampanii podporządkowali sobie niemal cały Półwysep Iberyjski, a niezwykły cypel nazwali Górą Tarika. Panowali tam przez ponad 700 lat, aż wyparła ich armia zjednoczonej Hiszpanii. Był to skutek rekonkwisty, która zaczęła się w XIII w. Cypel zdobył w roku 1462 Henryk IV Kastylijski, rozpoczynając długi okres hiszpańskiego panowania.

Jego następczyni, królowa Izabela I Kastylijska, uznała Gibraltar za klucz do bezpieczeństwa kraju i obrony całej chrześcijańskiej Europy. Przez 30 lat panowania starała się wpoić tę myśl poddanym, gotowym bronić tego miejsca za wszelką cenę. Przez wieki tak było, aż do 1704 r., kiedy to do skały podpłynął okręt dowodzony przez admirała Georga Rooke’a i otworzył ogień w stronę fortecy. Ku zaskoczeniu Brytyjczyków twierdza poddała się po zaledwie sześciu godzinach ostrzału.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć