Forum

Najciekawsze historie świata

Fotostory
26 września 2013

Przesyłka z przeszłości

Kapsuły czasu

Człowiek jest tym, co po nim zostanie. A co ty możesz przekazać w spadku przyszłym pokoleniom?
Nauka i Żyzń
Tygodnik FORUM Tygodnik FORUM

Za prekursorów kapsuł czasu zwykło się uważać starożytnych Egipcjan – dla swoich władców budowali potężne piramidy, w których umieszczano nie tylko zabalsamowane ciało faraona, ale także przedmioty, których używał za życia i które miały mu towarzyszyć po śmierci w królestwie cieni. Grobowce władców Egiptu odkryto wiele wieków potem, materiał w nich zgromadzony był znakomitym świadectwem życia w epoce faraonów – zawartość można było czytać jak księgę.

Nowożytne kapsuły czasu zaczęto budować w latach 30. XX wieku. Od 1990 r. działa międzynarodowe stowarzyszenie zajmujące się katalogowaniem zasobów rozsianych po całym świecie. Lista jest długa. Kapsuły wmurowywane są masowo w fundamenty kościołów, ważnych budynków użyteczności publicznej, siedziby władz. Najbardziej znane znajdują się w Stanach Zjednoczonych.

Niektóre z nich już otwarto. W 1979 roku w Chicago rozbito butelkę, w której sto lat wcześniej podczas uroczystego spotkania weteranów wojny secesyjnej zamknięto cygaro ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ulyssesa Granta.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć