Forum

Najciekawsze historie świata

Ludzie
10 października 2013

Niezgoda buduje

Królowa krzywizny

Nie wyszła za mąż, nie cierpi komputera, nie nosi dżinsów. Architektka Zaha Hadid rzuca wyzwanie normom i konwencjom zarówno w stylu życia, jak i w swych projektach.
The Observer

Budynki powstałe według jej projektów świadczą o niebywałej wyobraźni przestrzennej, o nowym myśleniu o przestrzeni; nie mówiąc już o tym, że przyniosły jej światową sławę i wiele nagród. Zaha Hadid to postać kontrowersyjna. Jedni, w tym część jej kolegów architektów, mają ją za tyrana, jej prace za „niewiarygodnie aroganckie”, nieliczące się z funkcją użytkową. Inni zaś uważają ją za geniusza i bohaterkę. Wspólnym mianownikiem tych skrajnie przeciwnych opinii są słowa holenderskiego architekta Rema Koolhasa, z którym współpracowała w latach 70. w Londynie: Zaha Hadid jest planetą poruszającą się po własnej orbicie. Dlatego właśnie jej współpraca z Koolhasem nie trwała długo.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat z Pani Architekt Tworzącej Nierealizowane Projekty przeobraziła się w taką, której budowle rosną jedna po drugiej. Pod koniec ubiegłego stulecia międzynarodową sławę zdobyła niezrealizowanymi projektami konkursowymi. Chodziło o klub sportowy The Peak na szczycie wzgórza w Hongkongu oraz gmach opery w Cardiff w Walii, której projekt lokalne władze uznały za „zbyt kontrowersyjny”. Rozpisały wówczas drugi konkurs, który wygrała również Hadid, ale i wtedy nie doszło do realizacji projektu. Obecnie natomiast biuro projektowe Zahy zatrudnia około 400 pracowników w 44 krajach; łącznie zrealizowała i pracuje nad 950 projektami.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć