Forum

Najciekawsze historie świata

Historia
10 października 2013

Fanni Kaplan - ślepa terrorystka

Zabić Lenina

Wódz rewolucji został postrzelony po wiecu w fabryce 30 sierpnia 1918 roku przez fanatyczną eserówkę Fanni Kaplan. Taka jest oficjalna wersja zamachu. Ale czy prawdziwa?
Czastnyj Korriespondient
Tygodnik FORUM Tygodnik FORUM

Tego dnia w Moskwie, jak w każdy piątek, odbywały się wiece. Lenin najpierw przemawiał do zgromadzonych w budynku giełdy zbożowej, a potem udał się na wiec robotników zakładów Michelsona na Zamoskworieczju. W przepełnionej hali fabrycznej czekało na niego kilka tysięcy ludzi. Jak się miało okazać, nie tylko robotnicy. Fanni Kaplan (Fanny Kapłan) chodziła wśród zgromadzonych, przysłuchując się rozmowom. Dyskretnie osłaniał ją Nowikow, towarzysz z partii socjalistów rewolucjonistów (eserowców) w marynarskiej bluzie. Przemówienie Lenina nagrodzono rzęsistymi brawami. Entuzjastycznie nastrojeni robotnicy napierali ze wszystkich stron, gdy wódz przebijał się do wyjścia. Nie miał czasu, by odpowiadać na pytania z sali – spieszył się na posiedzenie rządu. A wiele osób chciało zamienić z wodzem choć kilka słów.

Omal jej nie rozerwali

Nowikow zagrodził Leninowi drogę, udając, że się potyka. Powstał zator. Lenin powoli przemieszczał się do samochodu w otoczeniu wianuszka uczestników mityngu, wśród nich była Kaplan. Gdy jeden z robotników otworzył przed wodzem drzwiczki samochodu, padł strzał, a po nim jeszcze kilka następnych. Ludzie rozbiegli się – część z powrotem do hali, część na ulicę. Kierowca Lenina dostrzegł kobiecą dłoń trzymającą browninga, a potem także wzburzonego marynarza z ręką w kieszeni.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć