Forum

Najciekawsze historie świata

Reportaż
24 października 2013

Cosa nostra idzie pod młotek

Menedżerowie majątku mafii

Przetrwanie 1600 firm skonfiskowanych sycylijskiej mafii zależy od talentu zarządców, którzy muszą zrozumieć, że dają pracę mieszkańcom.
Courrier International

Jeśli prowadzenie wielkiego hotelu w samym środku kryzysu finansowego i przy kurczącym się rynku wydaje wam się trudne, to co powiecie o sytuacji, kiedy 14-piętrowy budynek hotelowy został skonfiskowany mafii?

– Może pan to nazwać odwagą albo głupotą – nie jestem pewien, co to było, ale podjąłem się tej pracy, jak każdej innej – mówi Luigi Turchio, wyznaczony przez sąd, wygadany administrator hotelu i centrum konferencyjnego San Paolo Palace na Sycylii.

Groźby ze strony miejscowego przestępczego bossa i odkrycie, że wśród personelu jest jego kochanka, to tylko niektóre z wyzwań, przed jakimi stanął Turchio w ciągu 19 lat, od kiedy sąd ustanowił go zarządcą 283-pokojowego hotelu na skraju opanowanej przez mafię dzielnicy Brancaccio w sycylijskiej stolicy, Palermo.

Jego obowiązki obejmowały pozbycie się pracowników wciąż słuchających poleceń siedzącego w więzieniu mafiosa i renegocjowanie kontraktów zawartych niegdyś z mafią.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć