Forum

Najciekawsze historie świata

Wydarzenia
5 grudnia 2013

Znikają ludzie

Niewolnice z Brixton

Wielka Brytania żyje sprawą małżeństwa, które przez ponad 30 lat więziło w domu na południu Londynu trzy kobiety. Odzyskały wolność, bo w końcu odważyły się zadzwonić po pomoc.
The Guardian
Tygodnik FORUM Tygodnik FORUM

Pewnego październikowego wieczoru w londyńskim biurze organizacji Charity Freedom rozdzwonił się telefon. Kobieta z irlandzkim akcentem wyszeptała do słuchawki, że od 30 lat jest więziona i chce się wyrwać z niewoli. – Byłyśmy przerażone, ale oczywiście zapewniłyśmy ją, że zrobimy wszystko, żeby jej pomóc – opowiada Aneeta Prem, założycielka Freedom Charity. Jej siostra Vineeta Thornhill, która podniosła słuchawkę, miała się od tej pory kontaktować z rozmówczynią. Jak się później okazało, była nią 57-letnia Irlandka, jedna z trzech kobiet przetrzymywanych od 30 lat w domu w Brixton na południu Londynu. Pozostałe dwie to 69-letnia Malezyjka i 30-letnia Brytyjka (brytyjska prasa zidentyfikowała przetrzymywane kobiety jako Josephine Herivel, Aishah Wahab i Rosie Davies).

– Najważniejsze było ustalenie odpowiedniej pory do kontaktów – wspomina Prem. – Uwięzione kobiety zdobyły potajemnie komórkę, ale mogły przez nią rozmawiać bardzo krótko, w określonych porach, przeważnie wczesnym wieczorem.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną