Forum

Najciekawsze historie świata

Religia
19 grudnia 2013

Religia - użyteczna utopia

Kto wymyślił Boga

Religia to niezbędny składnik ewolucji. A im bardziej rygorystyczna, tym bardziej skuteczni są jej wyznawcy.
Manfred Dworschak
Der Spiegel Der Spiegel

Kilkadziesięcioro dzieciaków weszło do salki w gmachu uniwersytetu w Belfaście. Miały wziąć udział w zawodach catchballu. Chodziło o to, by z pewnej odległości rzucać specjalnymi piłeczkami do tarczy z rzepem. Wygrywał ten, kto trafiał w środek lub najbliżej środka. Te zasady wyjaśnił dzieciom miły pan, który potem musiał niestety wyjść – uprzedził, że wkrótce wróci. Gdy wyszedł, wiele dzieci uległo pokusie. Bo czy nie prościej, zamiast rzucać, podbiec do ściany z tarczą i przytknąć swoją piłeczkę jak najbliżej środka?

Ale czy dzieci oszukiwałyby także, gdyby im powiedziano, że ich zachowanie obserwuje jakaś niewidzialna istota? To właśnie chciał zbadać psycholog Jesse Bering, który przeprowadził to doświadczenie. Dlatego w drugiej części eksperymentu kolejnej grupie dzieci powiedziano, że nad ich zachowaniem czuwa niewidzialna „księżniczka Alice”. Siedzi ona tu, na krześle, które tylko wydaje się puste, i widzi wszystko. I co się stało? W obawie przed księżniczką większość dzieci nie próbowała oszukiwać, tylko rzucała piłeczki zgodnie z regułami gry. Trafiło się tylko paru niedowiarków.

W sąsiednim pomieszczeniu rodzice siedzieli razem z psychologami. Na ekranie, rozbawieni, śledzili zachowanie dzieci. Bering znajduje coraz to nowe dowody na to, jak naturalne wydaje się dzieciom istnienie zjawisk nadprzyrodzonych. Przypuszcza, że taką skłonność musimy dziedziczyć w materiale genetycznym.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć