Forum

Najciekawsze historie świata

Reportaż
19 grudnia 2013

Syryjskie więzienie

Lochy Baszara

W Saidnaji, ponurych kazamatach na północ od Damaszku, syryjski reżim więzi „wrogów państwa”. Wśród nich było wielu islamistów, których po wybuchu powstania wypuszczono na wolność, aby zdestabilizować obóz przeciwników władzy.
Le Nouvel Observateur

Słysząc zgrzyt klucza w zamku, muszą natychmiast stanąć twarzą do ściany z podniesionymi rękami. Przede wszystkim nie wolno im odwracać głowy. Jeśli strażnik wychwyci czyjeś spojrzenie, to na winnego może spaść grad ciosów. Klawisze wyrzucają posiłek przyniesiony w dużej misce na nylonowy worek, a czasami wprost na lepiącą się od brudu podłogę. Odrobina kaszy z sosem i paroma cieniutkimi kromkami chleba, podawana raz dziennie około godziny 14, musi wystarczyć więźniom za obiad i kolację. Gdy drzwi się zamykają, zaczyna się dzielenie. Jedzenia nigdy nie starcza. Diab otrzymuje go mniej niż inni.

Godzinę później gaśnie jedyna nieosłonięta żarówka. Odtąd aż do świtu więźniowie są pogrążeni w ciemności, bo w celi nie ma okna. Z powodu ścisku nie można nawet położyć się na plecach. 30 mężczyzn jest stłoczonych na 25 mkw. Muszą spać na boku, ściśnięci jak śledzie, albo na zmianę. Każdy ma swoje stałe miejsce zgodnie z niepisaną hierarchią obowiązującą w celi. Najważniejsi leżą w rogach pomieszczenia albo w pobliżu drzwi z zakratowanym judaszem, przez które wpada trochę świeżego powietrza. Diab ma najgorszą miejscówkę. Śpi w pobliżu wiecznie zatkanego klozetu i ma tylko dwa koce zamiast trzech, mimo lodowatego zimna panującego tu przez sześć miesięcy w roku.

Miniatura dyktatury

– Wszyscy więźniowie oprócz mnie byli salafitami – mówi Diab, aby wyjaśnić różnicę w sposobie traktowania.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć