Forum

Najciekawsze historie świata

Ludzie
16 stycznia 2014

NY jak nowy

Bill i jego gliniarz

Populistyczna kampania wyniosła Billa de Blasio do władzy w jednej z najważniejszych metropolii świata. Pomoże mu najsłynniejszy amerykański policjant William Bratton, który wraca do Nowego Jorku po prawie dwóch dekadach.
The New York Times

Pierwszego stycznia br. 52-letni Bill de Blasio został zaprzysiężony jako 109 burmistrz Nowego Jorku – i jako pierwszy demokrata od ponad 20 lat. Ta inauguracja różniła się bardzo od poprzednich, tak jak nowy burmistrz różni się od poprzedników – republikanów Rudolfa Giulianiego i Michaela Bloomberga. Zamiast pompatycznej uroczystości z głośników rozbrzmiewały dźwięki disco, soulu i dance – umieszczony ponad publicznością didżej puszczał piosenki Commodores, Marvina Gaye’a i Daft Punk. Nawet sztywna zazwyczaj Hillary Clinton kołysała się w rytm muzyki.

Jednak mów też nie zabrakło. De Blasio w inauguracyjnym przemówieniu zapewniał, że nie porzuci haseł, które zapewniły mu zwycięstwo. Jego zdaniem nierówności społeczne są „cichym kryzysem”, ale można je porównać do innych kataklizmów, które spotkały miasto w ostatnim półwieczu – od kryzysu finansowego przez fale przestępczości po ataki terrorystyczne.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć