Forum

Najciekawsze historie świata

Ludzie
13 lutego 2014

Hillary Clinton na prezydenta

Lubiana niekochana

Co to za demokracja, w której na trzy lata przed wyborami wszyscy wiedzą, że następnym prezydentem USA będzie Hillary Clinton?
The New York Times
Tygodnik FORUM Tygodnik FORUM

Na razie Hillary demonstracyjnie zwleka z ogłoszeniem swojej kandydatury na prezydenta. Stoi za tym chytra kalkulacja. Zbyt wczesna deklaracja mogłaby sprawić, że opozycja i media już dziś rozpoczęłyby prześwietlanie życiorysu, kont bankowych kandydatki itp. Niby nie ma obawy, wszystko o Clinton jest wiadome, przecież w życiu publicznym USA funkcjonuje od dziesięcioleci. Ale istnieje ryzyko „zmęczenia materiału”, znudzenia wyborców osobą.

W Partii Demokratycznej nie ma konkurencji. Za Clinton stoi jedna czwarta członków. Wszystkie kobiety – m.in. bohaterka lewicy, senator z Massachusetts Elizabeth Warren reaguje alergicznie na sugestię, że mogłaby wystartować zamiast Clinton. – Myślę, że jeśli jakakolwiek kobieta wystartuje na kontrze do Hillary, to sprowadzi na swoją głowę gniew kobiet w całym kraju – mówi jeden z analityków. Joe Biden, obecny wiceprezydent, bardzo chciałby powalczyć, ale ma już 74 lata i tylko 12 proc.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć