Forum

Najciekawsze historie świata

Kompas
27 lutego 2014

Kenia: urodziny tylko raz w roku

13 znak zodiaku: krowa

Doroczne świętowanie urodzin to tradycja europejska. W kenijskim plemieniu Turkana urodziny obchodzi się tylko raz w życiu – w dniu, gdy stawia się samodzielnie pierwsze kroki.
Leonid Krugłow, Dina Babajewa

Do jeziora Turkana, leżącego na granicy Kenii i Etiopii, dostaliśmy się od strony kenijskiej. Chciałem odwiedzić wysepki na środku jeziora, na których ponad sto lat temu rosyjski podróżnik Aleksandr Bułatowicz natknął się na plemię Turkana, poobserwować ich życie, wziąć udział w obrzędach. Pierwszym człowiekiem, jakiego tu zobaczył Bułatowicz, był mały chłopiec. Malec leżał na kamieniach i krzyczał. Gdy Bułatowicz podszedł bliżej, spostrzegł, że chłopczyk jest oskalpowany. Najwidoczniej współplemieńcy chcieli go złożyć w ofierze. Podróżnik zaopiekował się chłopcem, dał mu na imię Wasia i zabrał ze sobą do Rosji.

Ledwie dopłynąłem do celu wynajętą łódką, na brzegu pojawił się wysoki mężczyzna w czerwonej przepasce biodrowej, wycelował do mnie z automatu i wypowiedział kilka słów w swoim narzeczu. Na jego zew zbiegli się przedstawiciele plemienia. Zjawił się niewysoki mężczyzna w słomkowym kapeluszu, z plastikowym krzyżem na piersi.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć