Forum

Najciekawsze historie świata

Ludzie
13 marca 2014

Premier z Florencji

Meteor Renzi

Podobno ksiądz spowiednik napomniał go kiedyś: „Wyluzuj, Bóg istnieje, ale to nie ty nim jesteś”. Matteo Renzi, nowy premier Włoch, uwielbia opowiadać o sobie takie anegdoty.
The Guardian
Tygodnik FORUM Tygodnik FORUM

Był rok 1994. Silvio Berlusconi po raz pierwszy wygrywał wybory, gdy pewien 19-letni okularnik z bujną czupryną i poważną miną pojawił się w popularnym teleturnieju „Koło Fortuny”. Chłopak miał na sobie o wiele za duży brązowy garnitur i modny krawat. Nazywał się Matteo Renzi i z każdą poprawną odpowiedzią podbijał serca widzów. Zauroczył nawet samego prezentera, który pochwalił go za elokwencję, dodając zaraz, że nie ma co się dziwić, przecież Matteo pochodzi z Florencji.

Dwadzieścia lat później Renzi jest najmłodszym w historii premierem Włoch, stojącym na czele najbardziej sfeminizowanego gabinetu – połowa jego ministrów to kobiety. Panie objęły tak istotne resorty, jak – po raz pierwszy w historii – ministerstwo obrony (Roberta Pinotii) czy sprawy zagraniczne (Federica Mogherini – najmłodsza szefowa włoskiej dyplomacji od 1936 r.).

Polityk wagi lekkiej

Na skostniałej włoskiej scenie politycznej to pokoleniowa rewolucja. Renzi zapowiada, że co miesiąc aż do czerwca jego rząd przyjmować będzie kolejną reformę. Zamierza zmienić prawo pracy, ograniczyć legendarną włoską biurokrację, zreformować prawo podatkowe, zredukować dług publiczny sięgający astronomicznej sumy dwóch bilionów euro, ulepszyć system nauczania i dofinansować szkoły, a także rozszerzyć grupę osób uprawnionych do zasiłków. To wszystko będzie kosztować, jak obliczają ekonomiści, ponad 100 mld euro.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć