Forum

Najciekawsze historie świata

Rozmowa
27 marca 2014

„ZSRR rozpada się dopiero teraz”

Wiek dojrzewania

Związek Radziecki rozpada się dopiero teraz – mówi ukraińska pisarka Oksana Zabużko.
rozm. Jelena Rybakowa

Zacznijmy od polityki. Dziś bez tego na Ukrainie się nie da…
Oksana Zabużko: Politycy mnie nie interesują. Oni nie rozumieją, że próby przeniesienia na Ukrainę kontrolowanego chaosu według rosyjskiego wzoru są skazane na niepowodzenie. Na Ukrainie mamy inną kulturę, inną mentalność, o czym politycy – zwłaszcza pokroju Janukowycza czy Putina – nie mają pojęcia.

Rosyjska kultura jest popularna na Ukrainie wszędzie, a ukraińskiej nie widać. W Muzeum Historii Kijowa można oglądać wystawę obrazów Rosjanina Safronowa, w radiu nadawane są rosyjskie przeboje, to samo dotyczy sytuacji na rynku książek.
To jeden z powodów, dla których ludzie wyszli na Majdan. A pani jeszcze nie powiedziała o ukraińskiej telewizji. Tak zwanej ukraińskiej. Proszę włączyć jakikolwiek kanał, nawet uważający się za opozycyjny. Zobaczy pani, że ciurkiem nadawane są głupie rosyjskie seriale – o gliniarzach, o wspaniałych czekistach itd. W dzisiejszych realiach to czysta propaganda armii okupacyjnej. Przez dwie ostatnie dekady mamy do czynienia ze zmasowaną wojną informacyjną, informacyjną lobotomią, której na narodzie ukraińskim dokonuje się za pośrednictwem rosyjskich narzędzi, rosyjskiego materiału. Tę wojnę Ukraina przegrała. Cały show-biznes na Ukrainie zdominowany jest przez Rosję, panują kicz i tandeta.

Widocznie na ten kicz jest zapotrzebowanie.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć