Forum

Najciekawsze historie świata

Obyczaje
10 kwietnia 2014

Patent na Wielkanoc

Krwawe jajka i baty od diabła

Na całym świecie ludzie czczą zmartwychwstanie Jezusa, odprawiając szczególne, nieraz osobliwe rytuały. Podnoszą wysoko dzieci, trzymając je za głowy; polewają się wodą; przybijają się do drewnianych krzyży. Niektóre z tych praktyk bywają groźne dla życia.
Na podstawie Der Spiegel

Bułgaria: walka na jajka na twardo

W krajach chrześcijańskich do dawnych obyczajów należy farbowanie jajek. Jajo jako symbol życia znajduje w wielkanocnych tradycjach szczególnie częste zastosowanie. W prawosławnej Bułgarii obyczaj każe malować jajka w Wielki Czwartek na czerwono. Ten kolor ma się kojarzyć z krwią Jezusa – legenda mówi bowiem, że na Golgocie pod krzyżem leżało jajko, na które kapała krew Chrystusa. Jajkiem dotyka się policzków dzieci, aby były zdrowe. W Niedzielę Wielkanocną Bułgarzy zwykli się trącać jajkami ugotowanymi na twardo. Posiadacz jaja, które nie pęknie, zgodnie z prastarym wierzeniem będzie się cały rok cieszyć dobrym zdrowiem.

Filipiny: ukrzyżowanie i szczepionka przeciwtężcowa

Na Filipinach rankiem w Niedzielę Wielkanocną rodzice unoszą swoje małe dzieci wysoko do góry, trzymając je za głowę. Wierzą, że dzięki temu ich dzieciaki będą wysokie.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć