Forum

Najciekawsze historie świata

Historia
10 kwietnia 2014

Od niego się zaczęło

Jezus globalny. Cieśla, który zmienił wszystko

Los żydowskiego kaznodziei z Nazaretu to jedna z najważniejszych historii świata. A niewiele brakowało, żeby imię Jezusa przepadło w otchłani dziejów.
Na podstawie Der Spiegel

Prosty mnich Dionizy Mniejszy wpadł na fantastyczny pomysł marketingowy, który sprawił, że religia chrześcijańska otrzymała globalnego lidera, rozpoznawalnego od przeszło tysiąca lat, będącego na ustach wszystkich. Do dzisiaj. Każdego dnia. Na całym świecie. Dionizy żył na początku VI w. w Rzymie. Trudnił się tłumaczeniem kościelnych tekstów z greki na łacinę. Jego przydomek Exiguus znaczy „mały” albo „mniejszy”. W jednym Dionizy był jednak wielki: w obliczaniu kalendarzowych dat.

Skomplikowanym problemem było zawsze obliczanie terminu Wielkanocy, która jako Święto Zmartwychwstania jest najważniejszym ze wszystkich chrześcijańskich świąt. Już w pierwszych stuleciach po śmierci Zbawiciela „computistae” (rachmistrze) doszli do sporej wprawy w ustalaniu terminu Wielkanocy. Chodzi tu przede wszystkim o ustalenie daty pierwszej pełni Księżyca, jaka wypadnie na wiosnę, gdyż w następującą po tej pełni niedzielę wypada Wielkanoc.

Za życia Dionizego wielu Rzymian liczyło lata, poczynając od wstąpienia na tron cesarza Dioklecjana. W roku 241 po Dioklecjanie mnich Dionizy stanął jednak w obliczu problemu: przyjęte wówczas metody mierzenia czasu nie pozwalały jednoznacznie określić daty Wielkanocy w następnym roku. Każda z metod wskazywała na inną datę. Zapalony „computista” wpadł na pomysł, który pozwolił mu zrewolucjonizować kalendarz: nowym punktem startowym do liczenia lat uczynił datę urodzin Jezusa.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć