Forum

Najciekawsze historie świata

Kanonizacja
24 kwietnia 2014

Giganci Kościoła: Jan Paweł II

Jan Paweł II apostoł wiary

W czasach moralnej niepewności Jan Paweł II twardo trzymał się swoich ideałów i narzucał je światu, nawet, jeśli ten nie chciał o nich słyszeć – pisał dwadzieścia lat temu tygodnik „Time”.
(red.)

Inaczej wygląda Europa, gdy patrzy się na nią zza oceanu, inaczej widać Watykan z perspektywy Waszyngtonu. Jak Amerykanie oceniali kanonizowanych dzisiaj papieży? Prestiżowy magazyn „Time” od 1927 r. przyznaje tytuł Człowieka Roku, często określany mianem „małego Nobla”. Jan XXIII otrzymał go w 1962 r. – a Jan Paweł II – w 1994 r. Oto, co pisał o nich wtedy „Time”. Dokonując pewnych skrótów, zachowaliśmy stylistykę oryginałów.

***

Ludzie, którzy go widzieli – a są ich niezliczone miliony – nigdy go nie zapomną. Jego obecność wywołuje emocje, jakich nie budzi nikt inny na świecie. Jest tak popularny, że w kenijskich wioskach tysiące dzieci, a także kotów, kogutów i hoteli nosi imię Jan Paweł. Ma taką charyzmę, że płyta kompaktowa, na której odmawia różaniec po łacinie (w tle słychać muzykę Bacha i Händla), trafiła na europejskie listy przebojów. Jedna z uczestniczek spotkania z nim na stadionie w Denver była zdumiona własnym zachowaniem: klaskała, głośno krzycząc: Nie zachowuję się tak nawet na koncertach rockowych. Co on ma takiego w sobie?!

Gdy przemawia, mówi nie tylko do swojego stada liczącego niemal miliard wyznawców; chce, by usłyszał go cały świat. Stado i świat słuchają, choć nie zawsze podoba im się to, co słyszą.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć