Forum

Najciekawsze historie świata

Profile
22 maja 2014

Tako rzecze Lagerfeld

na podst. Die Zeit

Karl Lagerfeld (79 l.), słynny kreator mody, obwieścił, że zamierza wydać dzieła filozofa Nietzschego. Ma to być pełne, 12-tomowe, bibliofilskie wydanie, uzupełnione odręcznymi przypisami. Ekskluzywne – bo nazwisko Lagerfelda zobowiązuje. Sam projektant zaczytuje się ponoć dziełami niemieckiego myśliciela, nie chce jednak wyrażać opinii na jego temat: „Kocham Nietzschego, ale nie muszę o tym opowiadać publicznie. Jestem ze świata mody”.

Ale stara się żyć, jak radził Nietzsche, w sposób godny i uporządkowany. Lagerfeld praktycznie od 30 lat nie zmienia się fizycznie, nie widać po nim oznak starzenia się. Wytłumaczenie jest proste: energię daje mu to, co robi, no i unika narzekaczy, którzy wciąż gadają o chorobach i starzeniu. Poza tym żyje zdrowo. Nigdy nie pił, nie palił ani nie brał narkotyków. – Chyba jestem nudziarzem – śmieje się.

Jakim cudem udało mu się wytrwać tyle lat w rozrywkowej branży bez alkoholu? – Och, to bardzo proste – tłumaczy. – Po kilku łykach zasypiam. Przyznaje natomiast, że w wieku 15 lat usiłował stać się palaczem, bo wydawało mu się, że to oznaka dorosłości. Od tego pomysłu skutecznie odwiodła go matka, ale w dość nietypowy sposób.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć