Forum

Najciekawsze historie świata

Ludzie
22 maja 2014

Wybór Ukrainy

Czarny Piotruś

Czy człowiek, który udaje, że jest kimś innym, niż jest, może zostać prezydentem Ukrainy? Ależ oczywiście! Na Ukrainie wszystko jest możliwe. Zwłaszcza dzisiaj.
Christian Neef
Der Spiegel Der Spiegel

Kto chce poznać Petra Poroszenkę, powinien pojechać do Winnicy. Winnica leży 200 km od Kijowa, nad południowym biegiem Bugu, ma 370 tysięcy mieszkańców, uniwersytet medyczny i jest stolicą prowincji o tej samej nazwie.

Od prawie trzech lat Winnica może poszczycić się wielką atrakcją turystyczną. To największe fontanny Europy, ustawione na rzece, wyrzucają wodę na wysokość 70 metrów, a towarzyszą temu pokazy światła i dźwięku. Przybywają tutaj turyści z całej Ukrainy. Fontanny zaliczone zostały do 10 najwspanialszych fontann na świecie. Tak przynajmniej twierdzą ludzie zatrudnieni w fabrykach słodyczy w Winnicy, które należą do koncernu Roshen. Roshen to największy ukraiński producent czekolady, a jego właściciel to jeden z najbogatszych ludzi w kraju. To on podarował miastu fontanny i całkiem możliwe, że już niebawem zostanie następnym prezydentem Ukrainy.

Jednym z sekretów sukcesu Poroszenki jako producenta czekolady było to, że zmienił odziedziczoną po czasach ZSRR recepturę słodkich artykułów. Radzieckie wyroby czekoladopodobne prawie nie zawierały kakao, miały smak posłodzonej tektury. Poroszenko, który za grosze powykupywał upadające fabryki słodyczy, zaczął swoją działalność producenta czekoladek od sprowadzenia wielkiej ilości ziarna kakaowego, dzięki czemu jego cukierki i torty od razu znalazły się na wyższej półce. Wyborcy wierzą, że Poroszenko w podobnie cudowny sposób zmieni życie na Ukrainie.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć