Artykuły

Dziś nazywam się Barsky

Skruszony szpieg

Numer 18.2015
W czasach żelaznej kurtyny most Glienicke łączył Berlin Zachodni z Poczdamem w NRD. W czasach żelaznej kurtyny most Glienicke łączył Berlin Zachodni z Poczdamem w NRD. ULLSTEIN / BEW
W 1978 r. Albrecht Dittrich wyjechał z NRD do USA – jako agent KGB. I mieszka tam do dziś – jako Jack Barsky. O jego drodze życiowej przesądziły kobiety.
Ma moście Glienicke Amerykanie i Sowieci wymieniali szpiegów na szpiegów lub szpiegów na dysydentów. Barsky został w USA na stałe.AP/EAST NEWS Ma moście Glienicke Amerykanie i Sowieci wymieniali szpiegów na szpiegów lub szpiegów na dysydentów. Barsky został w USA na stałe.

Był prawdopodobnie ostatnim agentem KGB w Stanach Zjednoczonych. Albrecht Dittrich, obywatel Niemieckiej Republiki Demokratycznej, szpiegował dla radzieckiego wywiadu od 1978 r. W maju 1997 r. został ujęty przez FBI. Po 6794 dniach skończyła się jego podwójna rola. Dittrichowi, który przybrał nazwisko Jack Barsky, udało się żyć w Stanach z przybraną tożsamością przez blisko 20 lat – była to więc spora kompromitacja FBI.

Ma za sobą życie pełne przygód.

03.09.2015 Numer 18.2015
Reklama