Forum

Najciekawsze historie świata

Echa polskie
16 marca 2017

Awantura o Tuska

Policzek dla Polski

Wybór szefa Rady Europejskiej wywołał żywe komentarze zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie Europy.
Opracowanie: Redakcja

Donald Tusk został ponownie wybrany. Cała procedura nie trwała nawet pół godziny. Prowadzący sesję premier Malty zapytał, czy ktoś – poza Polską – nie popiera Tuska. Nikt się nie zgłosił. To dla Polski kompromitacja. Po wyborach Donald Tusk razem z Jean-Claude’em Junckerem spotkali się z prasą. Na pytanie, jak zamierza w przyszłości kontaktować się z Warszawą, były premier odpowiedział: „Po polsku” – relacjonuje „Süddeutsche Zeitung”.

Tymczasem Beata Szydło na własnej konferencji prasowej odpowiadała na pytanie, czy nie obawia się izolacji. – Ależ nie, bo to inni nie mają racji – odparła premier. Nie wzruszył jej także argument, że Traktat o Unii Europejskiej przy wyborach nie przewiduje prawa weta. Po czym, najwidoczniej zgodnie z wolą Jarosława Kaczyńskiego, Szydło ukarała inne kraje Unii, blokując wszystkie uchwały szczytu, „bo Polska ma do tego prawo”.

Ale o co chodzi?

Belgijski „De Standaard” wymienia listę ważnych tematów, przy których polski rząd zawsze znajduje się w grupie tych, które hamują lub blokują. Dokładnie takie zachowanie każe „starym” państwom członkowskim Unii domagać się „Europy różnych prędkości”, w której pewne kraje będą się integrować szybciej i głębiej od innych.

Szwajcarska „Neue Zürcher Zeitung” pisze, że ten blamaż był do przewidzenia.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć