Forum

Najciekawsze historie świata

Wydarzenia
13 kwietnia 2017

Brudny Brexit

Rozwód stulecia

29 marca oficjalnie rozpoczął się Brexit. Trudno tu liczyć na dżentelmeńskie rozstanie. Wygląda raczej na to, że każda ze stron maksymalnie uprzykrzy życie drugiej.
Markus Becker i in.
Der Spiegel Der Spiegel

Adwokatem Europy jest Michel Barnier – to on ma wynegocjować warunki rozstania z Wielką Brytanią. To rozstanie, jakiego jeszcze nie było: kosztowne, długotrwałe, obserwowane przez cały świat. A Francuz ma realizować sekretną strategię tego rozwodu. Ten główny negocjator z ramienia Brukseli umie prowadzić skomplikowane rozmowy; był komisarzem Unii Europejskiej i ministrem spraw zagranicznych. Wiadomo, że Europejczycy chcą najpierw rozmawiać o rozwodzie i pieniądzach. O przyszłych stosunkach między Brukselą a Londynem wolą mówić dopiero później. Kłopot w tym, że Brytyjczycy życzą sobie odwrotnej kolejności.

Inaczej niż przy zwykłych rozwodach ostateczna data rozwiązania związku znana jest od początku: dwa lata później, 29 marca 2019 roku, Wielka Brytania nie będzie już członkiem UE. Od środy 29 marca zegar tyka i czas nagli, gdyż do ustalenia jest bardzo, ale to bardzo wiele. Na przykład: kto będzie płacić emerytury 1800 brytyjskich urzędników, którzy obecnie pracują w strukturach Unii?

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć