Forum

Najciekawsze historie świata

Obyczaje
13 kwietnia 2017

Lekcja wychowania

Trzy-pięć-siedem

Na pierwszym miejscu interesy ogółu, dopiero na drugim – własne. Tylko w ten sposób może powstać harmonijne społeczeństwo. Tak uważają Japończycy i uczą swoje dzieci być częścią całości.
Daria Karielina

Japońskie dzieci mają jedne wspólne urodziny. Dzieci, które w danym roku kończą trzy, pięć i siedem lat, obchodzą urodziny razem, tego samego dnia: 15 listopada. Święto nazywa się Siti-go-san, co oznacza po prostu 3-5-7. Liczby nieparzyste uchodzą w Japonii za magiczne, odpowiadający im wiek uważa się za przełomowe etapy dorastania. – Pamiętam, jak po raz pierwszy moja trzyletnia córeczka Alisa mogła włożyć tradycyjne kimono. Z jej rówieśnikami wspólnie wybraliśmy się do świątyni na sesję zdjęciową – mówi Jelena Bielakowa, członkini stowarzyszenia przewodników, tłumaczka. Od lat mieszka w Japonii, w mieście Matsudo.

Dziecko słońca

Ustanowienie święta Siti-go-san związane jest z wysoką śmiertelnością wśród małych dzieci w dawnych czasach. Do ukończenia siódmego roku życia dziecka nie uważano za członka świata żywych. Maluchy traktowano jak kami-no-ko, czyli stworzenie, które znajduje się pod wyłączną opieką bogów. Być może tym należy wytłumaczyć zbyt pobłażliwe – z punktu widzenia Europejczyków – podejście japońskich rodziców do swoich pociech.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć