Forum

Najciekawsze historie świata

Rozmowa
13 kwietnia 2017

Jak zostać bogiem? Pracują nad tym naukowcy

Homo Deus

Historyk Yuval Noah Harari jest przekonany, że dzięki nowym technologiom człowiek wkrótce osiągnie następne stadium w ewolucji.
rozm. Guido Mingels
Der Spiegel Der Spiegel

Pańska nowa książka „Homo Deus” to istny potwór. Po pierwsze – ma 500 stron. Po drugie – obejmuje całą historię ludzkości od epoki kamiennej aż po przyszłość. A po trzecie – te monstrualne tezy i pojęcia... Miejscami czyta się to z przerażeniem.
Yuval Noah Harari: To było zamierzone. Gdyby nie wzbudziła w panu niepokoju, mój cel nie zostałby osiągnięty.

Pisze pan, że w XXI wieku człowiek może poszukać sobie nowych zadań, bo uda mu się już zapanować nad swymi trzema największymi wrogami: wojną, chorobami i głodem. To jednak bardzo uproszczony obraz, jeśli zestawić go z aktualnymi wiadomościami. Co dziewiąty człowiek wciąż cierpi głód...
Nie twierdzę, że uporaliśmy się z tym. Uważam tylko, że przemoc, choroby i głód były przez tysiąclecia wszechobecnymi problemami, ciążącymi na całej ludzkości. Dziś – po raz pierwszy w historii – więcej ludzi umiera, bo jedzą za dużo, a nie za mało. Dla Amerykanina albo Europejczyka coca-cola jest w naszych czasach większym zagrożeniem niż Al-Kaida.

Ma pan talent do bon motów! Terroryzm nazywa pan „muchą w sklepie z porcelaną”.
Mucha nie może zniszczyć sklepu, nie potrafi nawet rozkołysać szklanki. Co więc robi? Szuka sobie słonia, wlatuje mu do ucha i doprowadza go do szaleństwa, aż zacznie toczyć pianę z wściekłości i rozbije całą porcelanę.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną