Forum

Najciekawsze historie świata

Kompas
13 kwietnia 2017

Kieliszek porto w Porto

Miasto kościołów i wina

Zdaniem wielu obieżyświatów położone przy ujściu Douro do Atlantyku Porto bije na głowę zarozumiałą Lizbonę zarówno atmosferą, jak i dostępnymi atrakcjami.
Paweł Moskalewicz

Przygotowując się do wyjazdu, wielu turystów bada internetowe serwisy, by przeczytać autentyczne recenzje tych, którzy już byli na miejscu. To z reguły lepszy pomysł niż wertowanie przewodników, pisanych często z punktu widzenia historyków sztuki, dla których zapuszczony, ale bardzo zabytkowy gotycki kościółek będzie wartościowszą atrakcją niż nowoczesne muzeum czy świetny park rozrywki. Jednak poszukując autentycznych relacji o Porto, rzeczywiście trafia się w znacznej mierze na entuzjastyczne opisy miejscowych świątyń. Bo też to miasto ma w tej kwestii do zaproponowania naprawdę wiele.

Co ciekawe, na pierwsze miejsce internetowych rankingów nie trafia wcale imponująca, gotycka katedra Sé (choć to wspaniały przykład architektury sakralnej), ale położony nieopodal kościół św. Franciszka. Świątynia powstała już w XIII wieku, gdy osiedlili się tu franciszkanie, ale dzięki życzliwości władcy już wkrótce rozpoczęto budowę dużego kościoła, która zakończyła się w początkach XV wieku.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć