Forum

Najciekawsze historie świata

Wydarzenia
11 maja 2017

Jaka będzie Francja Emmanuela Macrona

Ostatni prezydent V Republiki?

Emmanuel Macron został szefem państwa w czasach poważnego kryzysu systemu politycznego. Musi przeprowadzić prawdziwe zmiany, ale nie wiadomo, czy starczy mu na to siły.
Le Figaro
Tygodnik FORUM Tygodnik FORUM

Nie, zachodnie demokracje nie są skazane na to, aby wpaść w ręce populistów. Po porażkach skrajnej prawicy w wyborach prezydenckich w Austrii i parlamentarnych w Holandii przyszła kolej na Francję. Tam też nie spełnił się sen populistów o potędze. Wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich pokazują, że Front Narodowy (FN) nie jest w stanie pociągnąć za sobą większości Francuzów ani nawet zbliżyć się do takiego wyniku. To centrysta Emmanuel Macron zostanie w wieku 39 lat i czterech miesięcy najmłodszym prezydentem w historii Francji.

To prawda, że wynik wyborów nie był dla nikogo niespodzianką. Wszystkie sondaże opinii publicznej wróżyły zwycięstwo lidera ruchu En marche! i nie było powodów, żeby w nie wątpić – szczególnie po kiepskim występie jego rywalki Marine Le Pen w debacie telewizyjnej 3 maja. Mimo to 66,1 proc. poparcia dla Macrona w drugiej turze jest jego bezapelacyjnym sukcesem. To jeden z najlepszych wyników w wyborach prezydenckich w historii V Republiki.

Kariera maklera

Centrysta znokautował w bezpośrednim starciu kandydatkę skrajnej prawicy i nic dziwnego, że w sztabie Le Pen panowały w wieczór wyborczy wisielcze nastroje. Liczono tam na znacznie więcej niż 33,9 proc. głosów w pojedynku z „maklerem”, „globalistą” i „kandydatem mediów”, jak lekceważąco określano w tych kręgach Macrona.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć