Forum

Najciekawsze historie świata

Wydarzenia
6 lipca 2017

Lęki Europy Środkowej według Iwana Krastewa

Upadek Wyszehradu

Europa Zachodnia odetchnęła z ulgą po triumfie Macrona. Ale uwaga! Na Wschodzie wrogowie Wspólnoty wciąż są silni – ostrzega Iwan Krastew.
Na podst. The New York Times

Zdaniem bułgarskiego politologa polskie i węgierskie władze obawiają się, że dalsza integracja Unii Europejskiej zagrozi antyliberalnym reżimom w ich krajach. Kieruje też nimi obawa, że w modelu „dwóch prędkości” Europejczycy ze Wschodu będą obywatelami drugiej kategorii. To groźba realna, bo większość krajów środkowoeuropejskich pozostaje poza strefą euro, a Bułgaria i Rumunia nie należą nawet do obszaru Schengen. Zdecydowana większość opiera też swoją konkurencyjność na niskich płacach i podatkach. Istnieje więc uzasadniona obawa, że jeśli Emmanuel Macron zacznie realizować swoje wyborcze obietnice, np. harmonizację podatków w UE czy wprowadzenie opłat dla państw eksportujących tanią siłę roboczą, doprowadzi to do zniszczenia środkowoeuropejskiego modelu gospodarczego.

Nic tak nie podsyca lęków o spadek do drugiej kategorii, jak niedawny skandal dotyczący podwójnych standardów żywnościowych. Wschodnieuropejscy konsumenci zauważyli, że niektóre produkty sprzedawane w ich krajach smakują inaczej niż na Zachodzie. Dlaczego? Bo do ich produkcji zastosowano tańsze składniki. Firmy zachodnie bronią się wprawdzie, że próbują się dostosować do gustów klientów, ale to kiepska wymówka. Całą sprawę najlepiej podsumował czeski minister rolnictwa, który stwierdził, że Wschód ma już dość bycia „kubłem na śmieci Europy”.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć