Forum

Najciekawsze historie świata

Reportaż
6 lipca 2017

Jak się wynagradza krzywdy w Iranie?

Kain, twój brat

W Iranie rodzina ofiary zabójstwa ma prawo do wynagrodzenia krzywdy. Zamiast kary śmierci dla sprawcy może zażądać okupu krwi. Wielu ludzi nie potrafi jednak przebaczyć, nawet gdy zabójcy są nieletni.
Na podst. Society

Co poczuł w tym momencie? Ulgę, szczęście, euforię? – Sam nie wiem. Nie potrafię tego wyrazić – mówi z zakłopotaniem Mahjar. A przecież to zupełnie świeże wspomnienia. Ten 29-letni Irańczyk zaledwie kilka miesięcy temu wyszedł z więzienia po długiej odsiadce. Pierwsze, co zrobił na wolności, to przywołał taksówkę. Gdy kierowca zapytał go, jak długo siedział, Mahjar się zawahał. – Prawda nie chciała mi przejść przez gardło. Powiedziałem, że kilka dni. Potem zamilkłem. Aż wreszcie wykrztusiłem to z siebie: „Dwanaście lat…”. Taksówkarz tylko zmarszczył brew, spoglądając we wsteczne lusterko. Przez dłuższą chwilę nie śmiał zapytać, dlaczego ten młody mężczyzna całe dorosłe życie spędził w więzieniu. – Za co siedziałeś? – zapytał w końcu. – Za morderstwo – bąknął zdawkowo pasażer.

Dziś już Mahjar nie wstydzi się odpowiadać na to pytanie. – To była rodzinna historia – mówi francuskiej dziennikarce Marghericie Nasi z tygodnika „Society”.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć